הרב שלמה וילק

שמאל - ימין

הרב שלמה וילק

 

מדור איפכא מסתברא נועד להעמיד אתגר בפני החשיבה הרגילה, לא בהכרח להביע דעה. אנו מבקשים לחשוב, לצאת לרגע מן הקופסא, כדי להבין אותה טוב יותר. כך אולי ייהפך ה״סיטרא אחרא״ (הצד האחר, השטן) להיות ה״סיטרא חד״ (הצד האחד).

  

אחד ההבדלים החשובים בין תורת הלחימה של המערב לזו של המזרח היא בדרך ההתנגדות למכה. המערב דוגל בעקרון הפעלת כח מול כח, ואילו המזרח מפעיל ויתור מול כח. צבא מערבי, מלא ביוהרה, מעמיד את אגרופיו מול אגרופי היריב, ואת כוחו המבצעי העודף מול כוחות 'החושך'. שיטות הלחימה של המזרח מלמדות לזוז הצידה, לא לספוג את המכה, לתת לאנרגיה השלילית לחלוף.

יעקב אבינו מלמד אותנו כי הדרך הטובה ביותר היא לדעת לסגת ולספוג. לבוא שלם, דווקא בגלל שאתה צולע על הירך. חייך יהיו שייכים לך רק אם תהיה מוכן לסכן אותם ולהקריב למען מה שתרצה, כספך יהיה שלך רק אם תאות להשתמש בו, ילדיך יהיו שלך אם תדע לוותר לרגע על אהבתם ולומר "לא", ואת שונאך תנצח רק אם תיתן לו לחם כשהוא רעב.

תמכתי בברק אובמה לנשיאות, אולם בשנה האחרונה פקפקתי בכך. אובמה היה רכרוכי מידי אפילו לטעמי, הוא חשש, דיבר, הקשיב, וויתר על כח השיטור האמריקאי, לא לחם מלחמות חרמה. בימים האחרונים איני בטוח כבר. העולם הערבי קורס משום שכח הטרור שהופעל כנגד המערב איבד את כוחו משום שהמערב הפסיק להגיב. הכח פעל כבומרנג ופגע בהם. מסתבר כי אובמה ניצח את הדיקטטורות בלי להילחם, פשוט בלזוז הצידה.

שנות היסטוריה יהודית רבות כל כך היו צריכות ללמד אותנו כי לא בחיל ולא בכח. מלחמה לא תוכרע על בסיס כח, אלא על בסיס צדק ויכולת וויתור ומחילה. זו הסיבה שהיהדות ניצחה את היטלר ואת גרמניה – היכולת להמשיך הלאה בלי לנקום ולשנוא. לוותר על הנקמה למען התחיה.

החברה הישראלית הכוחנית כל כך, אינה מפעילה את הכח רק בגבולות, אלא בתוכה פנימה. ראו כמה אלימות בכבישים ובכיכרות הערים. עלינו ללמוד לדבר, גם עם אויבים בשער, כדי שנלמד לדבר איש עם רעהו. עלינו ללמוד לוותר על גאווה, כבוד ואפילו מכה, ואז ננצח. עלינו ללמוד לתת גם לאויבים שלנו לחם, משום שרק בדרך זו נחתה גחלים על ראשם, גחלים של נצחון החסד על השנאה.

זו הרי הסיבה שרק הימין מחזיר שטחי מולדת ונכנע לטרור, בעוד השמאל דווקא נאחז יותר בארץ ובונה אותה. רק מי שמדבר ינצח, רק מי שמגלה חמלה והבנה יזכה. רק מי שיברח מן הכבוד ימצא אותו. מי שיתבסס על כח ונקמה,סופו ליפול.