הרב שלמה וילק

האח הגדול

הרב שלמה וילק

 

מדור איפכא מסתברא נועד להעמיד אתגר בפני החשיבה הרגילה, לא בהכרח להביע דעה. אנו מבקשים לחשוב, לצאת לרגע מן הקופסא, כדי להבין אותה טוב יותר. כך אולי ייהפך ה״סיטרא אחרא״ (הצד האחר, השטן) להיות ה״סיטרא חד״ (הצד האחד).

  

הסתיימה עונה נוספת של התכנית המציינת את שפל המדרגה של התרבות האנושית, מכאן אפשר רק לעלות. כל הביטויים של היצרים האנושיים נגדם ניסתה ההלכה והתרבות להילחם, קיבלו הכשר, הן מצד הצופים והן מצד המשתתפים. המציצנות שלנו, התקווה לראות במפלתו של האחר, ההוצאה להורג ("ההדחה") בכיכר העיר בהינף מסרון, ההערצה של הטיפשות והרדידות וחוסר המחוייבות והאחריות, הפריצות וניבול הגוף והנפש, כל אלו עוררו געגועים לקרבות הגלדיאטורים המעודנים.

 

מסתבר כי אלפי שנות אנושיות לא הועילו, ובקלות רבה אפשר להחזיר בני אדם למצב הפראי שלהם, המופקר והפתטי. לו היה בי כח, הייתי מכריז על התכנית באירוע טרור מתגלגל ופועל נגדו כפי שנוהגים בטרור. כמה השחתה של הנפש, כמה תועבה, כמה נפשות לקחה התכנית העלובה הזו, אין איש יודע, אולם הם וודאי יותר מהנפגעים בפיגוע טרור ממוצע. והכל בחסות דמוקרטיה ותרבות ותקשורת ואצטלה פילוסופית של עורכים גסי רוח.

 

אודה, בנסיבות מצערות של שהייה ליד מיטת חולי, ראיתי כמה מרגעי השפל של התכנית ובכל פעם שאלתי את עצמי האם אני שייך לאותו עם המשתתף בתכנית וצופה בה. אילו המצאות נחותות כדי להשפיל את המשתתפים ואת הצופים המסמסים, אילו שערוריות מבוימות כדי לעניין את עיתוני המחר. האם אונס קבוצתי של עשרות אלפי צופים למען מיליוני דולרים הופך אותו לתקין? איך נתנו יד לזה לקרות? איך השחתנו עם סגולה?

 

בדרך כלל אני נוהג למצוא אורות בחושך, אולם במקרה זה האפילה גדולה מידי. נאומי הניצחון של המנצח, יחד עם מילון המונחים שלו, סגרו את הגולל על כל תקווה למסר, לתקווה או לניצוץ של אור. אל יהי חלקי עמהם. אולם, גם אם אין מוצאים נקודות אור, יש למצוא תקווה, כיצד מתרוממים מן המציאות הזו? איך מתאוששים מן האח הגדול ההוא וחוזרים לאב הרחמן?

למחות על הרעה ולהגדיל אורה.

 

לזעוק לחברה הישראלית כי פניה אלו כעורים ועלובים ועיניה טרוטות, לבטא את הסלידה בכל מקום חינוך או עבודה ומעל כל במה, להפוך את מי שצופה בתכנית לנלעג ולטיפש. להעצים את הנלחמים בתועבה, לחנך לעיניים טובות ולצניעות פנימית, לא לקנות מחברות המפרסמות באח הגדול.

מי יגול עפר מעיניך, ג'ורג' אורוול, לראות כיצד התגשם חזונך, גרוע הרבה ממה שציפית. האח הגדול אינו השלטון הנוטל את החירות שלנו, הוא דווקא ההמון צמא הדם, המוותר על חירותו להבדיל בין הטוב ובין הרע.