shministim_subcat - item.php
img

cat = 33

parent = 9

סרטים

127 שעות

אהד וילק

"מה יעשה האדם ויחיה?" שואל אלכסנדר מוקדון את חכמי הנגב. בבסיסה שאלה פשוטה היא זו; מה מוכן אדם לעשות בשביל לחיות? באילו אמצעים הוא מוכן לנקוט, ומה הוא מוכן להקריב למען חייו? אך שמא קראנו את השאלה בנעימה מוטעית, ואין כאן אלא שאלה אחרת; באיזה אופן צריך החי לחיות? מהי הדרך בה עליו לחיות על מנת שחייו יהיו חיים? ואולי בשורשם שאלות אלו אינן כה שונות, וכך עלינו לשאול; מהי תכליתו של האדם? מתוך תכלית זו נגזרים מצד אחד מעשינו, הנדרש והמוטל עלינו בעולמנו זה, ומצד שני צביון חיינו, משמעות החיים עצמם. כעת אין זו עוד שאלה שיש לשאול, שאלת השאלות היא זו, "מה יעשה האדם ויחיה?".

 

והנה, ביום בהיר אחד, צועד צעיר הרפתקן ומלא חיים, ומטייל לו לבדו במדבריות יוטה. חיוך מרוח על פניו, מזמר הוא לעצמו, נהנה מהריגוש, נהנה מהחוויה. בהמשך גם פוגש נערה או שתים, קופץ קפיצה מלאת אדרנלין לתוך ברכה צלולה. אכן עושה חיים. הגיע זמנו להפרד לדרכו, להמשיך בדרכו בדד, החיוך טרם מש מפניו, עודנו מקפץ בין הנקיקים. עד כאן החיים הטובים. ופתאום הכל נתקע, העולם וההוויה כולה נעצרים. אין עוד חיוך, חוסר אונים תופס את מקומו בלא זכר לעבר. הזמר נפסק, בהלה תופסת את מקומו. מרוץ החיים נקטע בשניות, שום דבר לא זז. עד שהשעון נזכר להמשיך לתקתק אנו מתעוררים לעולם אחר, אין יותר לאן לברוח. בעולם כזה, בו אין לאן לברוח, צפה ועולה היא השאלה במלוא עוצמתה, "מה יעשה אדם ויחיה?".

 

המצלמה עוקבת אחרי הצעיר, שברגע זה הפך להיות הנער התקוע. אין זו רק מצלמתו של התקוע שמתעדת את האירוע, אלא זו של הבמאי, המסריט את ההתרחשויות עבורנו, הצופים. והתחושה שאנו מקבלים אינה זו של סרט, אין כאן מן הקיטשיות שיש בסרטי הוליווד הרבים, ואין זה הצילום אליו התרגלנו. דבר מה אמיתי מתהווה כאן, זה סיפור אמיתי, על אדם אמיתי. אין זה עוד משל על מצבו של האדם התקוע וכו'. זהו סיפור פשוט על אדם שנתקע בין הסלעים, ולנו הצופים לא נותר אלא לחוות את תחושתו. ראשיתה בחוסר אונים, וסופה בהחלטה גורלית, בתשובה ברורה והחלטית לשאלה בה פתחנו, "מה יעשה האדם ויחיה?"

 

אותו צעיר מלא כוחות חיים בו פתחנו נופל לידי יאוש. בין הסלעים המרץ והכוחות בהם ניחן כבר אינן מסייעים בידו. החיוך מתחלף מהר מאוד במבט חסר אונים, ביאוש, בלחץ, ואף במעט פרנויה. מה שמניע אותנו בתחילת הסרט, הקצב הסוחף נקטע בבת אחת ומתגלה כחסר תועלת. חיים כאלו, בהם המצלמה לא מפסיקה לנוע, בהם קצב החיים לעולם אינו מאט, מתגלים כשבירים מאוד כאשר מציבים אותם בין הפטיש לסדן. הדוחק יוצר חלל, הפסק זמן יוצר מרווח שיש למלאו, כעת נדרש דבר מה בעל ערך למלא את הריק, להשיב את התקווה. השאלה עולה מתוך יאוש, ועל כן אינה נתקלת בתשובה הראויה לה. למרות תושיתו הרבה של התקוע, ולמרות מאמציו הרבים, הוא אינו מצליח להשתחרר, אינו מסוגל לצאת לחופשי. נותר רק להפרד, לתעד ולהשאיר ולו מעט מאחור. היאוש גובר. נסיונות החילוץ לא יצלחו בהנטל תשובה מספקת לשאלתנו, "מה יעשה האדם ויחיה?"

 

השעות עוברות ואיתם הימים, אך הנער שלנו עודנו תקוע. לאחר שהתייאש הוא רואה חזיונות. תר אחר סיבה להמשיך להילחם, תכלית מספקת למענה שווה לחיות למרות הכל. משפחה, חברים, חברה, אהבה, הכל עובר לנגד עיניו. מבט אחר על קיומו, על מהלך חייו. לא עוד טיולי בדד ומרץ, אלא אחווה ורוגע. קולו ודבריו של האחר הם המביאים לו תקווה. אך גם זה אינו מספיק, חזיונותיו מראים לו שאין דרך חזרה, וממילא גם אין מפלט. אם אין לשם מה לצאת לחופשי, אין גם דרך לעשות זאת. אמנם הנער התקוע עודנו תקוע, וטרם נמצא לו מוצא, אך לפחות כעת מבין הוא את שיש לשאול שאלה. "מה יעשה אדם ויחיה?"

 

כעת לא נותר אלא למצוא את התשובה. איננו יודעים בוודאות על קיומה, אך רוצים אנו להאמין בכך שהיא קיימת. מבטיחים לעצמנו שיש תכלית לקיומנו, וממילא מותירים מקום לכל השאר. את נבואת האמת שלו הנער מצא, וממילא גם הצליח לגאול את עצמו ולחיות את חייו. ברגע שמצא את תכליתו, חדרו בו כוחות חדשים, ועתה נכון להקריב. אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני. אין אלו אותם כוחות בהם פתחנו, אלו הראשונים, אבד עליהם הכלח. אחרים הם, הנובעים ישירות ממהותנו, אלו העומדים לנו בזמנים קשים. מהי אותה נבואה? במקרה דנן זהו ילד קטן, שעתיד להיוולד, הוא המעניק חיים לאביו. איך אין זה מן המוכרח, כל אחד ונבואתו הוא. אין אלא לדעת ולהפנים שרק נבואה זו היא המאפשרת לנו לצאת לחופשי, בה טמונים כוחות חייו האמיתיים של אדם. פעמים רבות, בעוצמות שונות, מציבים חיינו בפנינו את שאלת השאלות, מהי תכלית חייכם, כמה חשוב לכם לחיות. התשובה אינה פשוטה, אך היא קיימת. רק אל יאוש.

כך יסתיים הסיפור, בהזזת סימן השאלה, "מה יעשה האדם? יחיה."

תגובות גולשים

(*)שדות חובה

2 comments

 • 1.
  posted by DorothyAlbum |  08/03/17

  wh0cd141243 sildenafil online


 • 2.
  posted by JerryFousY |  02/07/17

  3onyayj1uwrbjfcdnn

  google

  google

  yzz0mkxtygh3r05p5a