הרב שלמה וילק

עוד על צניעות שהיא פריצות

הרב שלמה וילק

מדור איפכא מסתברא נועד להעמיד אתגר בפני החשיבה הרגילה, לא בהכרח להביע דעה. אנו מבקשים לחשוב, לצאת לרגע מן הקופסא, כדי להבין אותה טוב יותר. כך אולי ייהפך ה״סיטרא אחרא״ (הצד האחר, השטן) להיות ה״סיטרא חד״ (הצד האחד).

  

שוב הוכחה תיאוריית המדרון החלקלק, הפעם בגדול. עוד תיאוריה הוכחה והיא כי דבקנות הלכתית ללא רוח כלשהי, סופה חטא ואיוולת. האמת היא כי לא היינו זקוקים להוכחה, אולם ראוי כי נניח מראה לפני האיוולת.

לפני שנים אחדות פרצו עלוני פרשת השבוע לחיינו. עשרות עלונים מלאים בכל טוב תורני קליל כמידת הקוראים המזדמנים, ולצידם מפרסמים שונים. בתחילה היו אלו פרסומות צנועות, מלוות בהתנצלות על הצורך הכלכלי, מבוקרות וחסודות. עיקרן היה פרסומות לימי עיון ומוסדות חינוך, שבתונים ומפגשי פו"פ. הרגשנו לא נוח, אבל לשווקים הכלכליים דרך משלהם והם, כך מסתבר, חזקים מכולנו. אז שתקנו.

 

בהדרגה התרחבו הפרסומות והתייקרו, הפכו לא רק למקור מימון לעלון, אלא למקור פרנסה לרבים. ממקור תורני הפכו העלונים לשטחי פרסום להם קהל יעד שבוי בבית הכנסת, ממוקד מאוד. כך הפך ג'וזף קאופמן למותג המועדף על בני המגזר, אורחה לחנות המועדפת לטיולים, הרב אבינר והרב אליהו למעצבי דעת קהל, והרב מרדכי אליהו זצ"ל למותג נמכר תחת הסלוגן החביב 'אביהן של ישראל'. גם אז שתקנו. פרסומות לחופשות סקי באוסטריה, בולגריה או שוויץ שלחו אלפים מילדינו לחופשות חורף מפנקות, ואנחנו סברנו כי זו טבעיותם של החיים המתחילים בפרשת השבוע ונוסקים לגבהים מושלגים, אז הבלגנו.

 

לאחרונה הופיע עלון חדש, 'גילוי דעת' שמו. כותביו נמנים על ראשי הציונות הדתית, ולא תראו בו תמונות נשים. אפילו ציורים של נשים אין, ודמות האישה המצוירת היחידה היא דמותה מאחור של אישה בדייט מתמשך. אולם לשם שינוי אין זה מאמר על הדרת נשים, אלא על המדרון הכלכלי החלקלק, ועל העיוורון ההלכתי-מילולי המסמא את העין.

בשבת האחרונה, בין מאמר של הרב ליאור, שו"ת של הרב אבינר והלכה ממכון פוע"ה המתחסד, הופיעה הפרסומת שלפניכם. משראיתיה, נחרד ליבי. חנות בשם 'מענטש' בגבעת שמואל, מפרסמת בגדי מותגים רהבתנים ולידם תמונה של דוגמן. פרסומת מלאה בגאווה ושחץ, זועקת על פני חצי עמוד, מזהמת את נשמת הילדים שלי. תאמרו, הרי לא כתובה בשו"ע הלכה מפורשת (שאינן מפורשות יש ויש) נגד חולצות לקוסט או נעלי רוקפורט, גם אין בעיה לראות דוגמן לבוש היטב ונראה לא רע בכלל, הרי אין יצר לבנות, רק לבנים. אך הרי זו בדיוק הבעיה, כשההלכה הופכת להיות דבקנית ודביקה, כשהתורה נראית כצוררת לבני אדם, כפי שהגדיר רב יקר אחד, מאבדים את אמת המידה, וצניעות הופכת למאורת פריצים. ממון רב שילמה החנות כדי לפרסם את עצמה, ועורכי העלון נכשלו כשלון חרוץ בהגנה על הצניעות כיוון שהם שכחו את רוח ההלכה. אני קורא לפרסם תמונת אישה כדי לכבדה כאישיות, הם מפרסמים תמונות ומילים כשרות למהדרין בשל בצע כסף. אני חוטא כנגד הלכה חדשה שהומצאה לאחרונה בידי אנשים חשוכי עיניים, והם צדיקים בפרסמם פרסומת תועבה נקיות ממראה אישה.

 

ושלא תבינו לא נכון, יש לי בארון חולצת לקוסט ואני נוהג במכונית טובה וגר בבית בהחלט מכובד. משפחתי שותפה בתרבות הצריכה וילדי נועלים נעלי ספורט איכותיות, אולם הם אינם מבדילים כ"כ בין בזאר שטראוס להוניגמן. אולם מי שמתיימר לדבר בשם צניעות וענווה, מוטב לו שיקשוט עצמו לפני שהוא קושט אחרים, מוטב שיגדיר מחדש את ערכיו. אין לי כל תלונה על החנות ההיא בקניון הגבעה בגבעת שמואל, וגם לא בעיה עם החלטתם להגדיר מחדש מהו מענטש. את השוק החופשי של הכסף והרעיונות קטונתי מלשפוט. אולם, כשהדבר מופיע בעלון בבית הכנסת, ועוד כזה המתיימר לדבר בשם ערכי נצח מוחלטים, אזי אני נזעק. האם תמונתה של אחת הכותבות בעלון הייתה מזיקה יותר מאשר המודעה הזו לנפש הצעירים הקוראים את העלון?