הרב שלמה וילק

מיהו צדיק?

הרב שלמה וילק

תכנית מלווה מלכה, רשת ב', מוצש"ק בא, התשע"ב.

 

מאז ומעולם נשאו אנשים את עיניהם אל ההרים ושאלו מאין יבוא עזרם. זו הסיבה שההרים היו מקום עבודה זרה גם, משום שגובהם ועוצמתם היו בעיני עמים שונים מקום משכן האלים. לפני שבוע הייתי באלפים המושלגים של אירופה, ובגובה שלשת אלפים מטר ומול מראה נשגב כל כך, אכן פסוקי דזימרה נשמעו אחרת במניין בו התפללנו. כל מה שמורם מן הגבעות הרגילות, כל מי שבולט מעבר לאנשים הרגילים, מיד הופך למושא הערצה ולמקור השראה לאנשים הרגילים, לכולנו. אדם הרוצה למדוד את הדרך בינו לבין הקב"ה בוחר נקודה בדרך הקרובה בעיניו יותר ממנו, ומותח קו ממנו אל אותה נקודה ומשם היישר אל על. זהו תפקיד הצדיק בחסידות, להיות נקודה מחברת בין שמים וארץ, זהו גם תפקיד ההרים והנופים שברא הקב"ה להיות לנו מקור לימוד והשראה, כפי שלימד הרמב"ם.

 

אלא שהדרך מכאן ועד עבודה זרה קצרה מאוד. לעיתים נשאר אדם תקוע בנקודה האמצעית ושוכח למתוח את הקו הלאה. אזי הופכת אותה השראה למשתקת, ולעבודה זרה. איננו מתקדמים יותר, אנו מסתפקים בנראה לעין, רואים בחפצים דוממים גורם מושיע, הופכים אותם לחיים ואת חיינו לדוממים.

את הפסוק בו פתחתי, 'אשא עיני אל ההרים, מאין יבוא עזרי', לימדו אותנו חכמים לקרוא ללא סימן שאלה. אשא עיני אל ההרים, כי מן האין יבוא עזרי. מי שרוצה את עזרו מן היש, הוא עובד עבודה זרה, ורק מי שפונה אל האין דרך היש, הוא עובד אלקים. רק אם דומה בעיני רבך למלאך ה' צבאות בקש תורה מפיהו, מלמד אותנו הנביא מלאכי. רק אם הוא דומה אל האין ולא אל היש, רק אם יש בו ענווה גדולה וביטול עצמי, רק אם הוא דורש ולא מבטיח, בקש תורה מפיהו.

הלא זה מה שנקרא בפרשת השבוע, על ישראל השואלים היש השם בקרבנו אם אין. ישראל רוצים אלקים שהוא יש, הם אינם רוצים לקרוא אל האין, אולם הקב"ה מלמד אותם כי אפשר לעבוד רק אלקים שהוא אין ולא יש, כך מלמד הזהר הקדוש. וככל שיקרב אדם אל האלקים, יהיה אין ולא יש, עד שיגיע למדרגתו של משה שהעיד על עצמו ועל אהרן אחיו 'ונחנו מה', אנו איננו מאומה.

 

המילה היוונית כריזמה, שפירושה הוא 'מתת אל', מספרת עד כמה קטן המרחק בין מאחזי עיניים לאלו שאכן עובדי אלקים. אנשים בעלי קסם אישי ויכולת שכנוע, אנשים בעלי מראה ואישיות מושכים, אנשים בעלי קול בוטח ואינטליגנציה גבוהה, עשויים להוליך שולל את ההמון. אכן, יש כאלו שאלקים חנן אותם בכל התכונות הטובות, אך הם נביאי שקר. נביא אמת עשוי להיות כבד פה, אולי לשאת אישה זונה. נביא אמת עשוי לשכב במיטתו תקופה ארוכה, או להילקח מאחר הצאן. נביא אמת אינו מסתיר את האלקים והופך בעצמו להיות מקור כל הטובות, העבודות והברכות. נביא אמת, איש אלקים אמיתי לא בהכרח מדבר יפה, לא נראה טוב במיוחד, אך פניו קורנות. נביא אמת אומר דברים חריפים ותובעניים ולא מלטף או נותן עצות כלכליות כיצד להרוויח יותר. מסביב לנביא אמת מתגודדים חבורות נביאים החפצים בקרבת אלקים, והוא אינו נותן הנחות או מכסה עוון.

 

חז"ל לימדו אותנו כי חכם עדיף מנביא, אולם אנו חוזרים אל עידן הנבואה של אחרית הימים. אנשים מבקשים שירה במקום חוק, הם מבקשים לשמוע קול אלקים פנימי ולא דקדוקים פורמליים של אנשי הלכה ורבנים. הם מחפשים דמויות חדשות במקום החכמים שהובילו את העם הזה אלפיים שנים. את המצב הזה מנצלים רבים לאחז עיניים ולמשוך את הקהל אל ניסים וקסמים, במקום אל עבודת האלקים. המבחן פשוט, אם דומה בעיניך האיש למלאך השם, אם תובע ממך מסירות ומאמץ, אם לא משחרר אותך מן החובות, אלא דורש ממך למסור את הלב ואת הגוף לקב"ה, אם הופך את עצמו לאין ואינו מבקש ממך יש, בקש תורה מפיהו וברכה מידיו. אחרת, חזור לבית המדרש, אל החכמים שיורוך את הדרך.