גבריאל גרוס, תלמיד שיעור ב' בישיבה

בחורינו המצויינים

גבריאל גרוס, תלמיד שיעור ב' בישיבה

הבוקר קראתי את דברי מורי ורבי הרב ריסקין, ואת דברי הרב אלי סדן  בעניין תופעת נערי 'תג מחיר', להפתעתי שניהם בעלי גישה דומה. הרב ריסקין כתב כי הוא מתבייש לקרוא לעצמו מתנחל, כשיש בקרב המתנחלים כאלו הפועלים כך, והרב סדן קרא להם פחדנים שיש לסלקם מן התיישבות.
וודאי שאין אני במעמד לחלוק על שני גדולי הדור הללו, אך אני מעוניין להראות הסתכלות מעט שונה על העניין.


בעניין מה שקרה בחטמ"ר אפרים גם לי ברור כי מי שמרים יד על חיילי צה"ל עשוי להוביל לחורבן החברה והעם. במקרה זה מדובר אכן בעשבים שוטים שנגררו לכך בעקבות המדיניות הממשלתית והצבאית הדוחקת אותם לפינה.

 

אולם, בכל הנוגע לפעולות כנגד הערבים בישראל וביו"ש, איני משוכנע שהגינויים צודקים. אכן, ישראל חברה במשפחת העמים הנאורים, ואמנת ג'נבה צריכה להיות נר לרגלינו. אכן, מדינת ישראל רוצה להיות טובה משכנותיה, אולם בשעה שהשכנים שלנו רחוקים מכל אנושיות, גם כנגד בני עמם, איננו יכולים להרשות לעצמנו את המותרות של נקיות כפיים וטהרנות מוסרית.

 

לפני כשנה נרצחה משפחת פוגל באיתמר, והרוצחים יושבים בכלא ישראלי, נהנים מתנאים טובים יותר מאשר בכפר שלהם, לומדים על חשבון המדינה וזוכים לתהילה בקרב בני עמם שאינם טובים מהם. חנין זועבי, חברת הכנסת הערביה המזיקה למדינת ישראל יותר מן האויבים מבחוץ, מקבלת כבוד ותנאים של נבחר ציבור, בתמורה להשמצות ושנאה שהיא מפיצה על המדינה.


גנבים ערבים ובדווים ממשיכים לשדוד עדרי צאן וגדרות, מזיקים לרועים ולעדרים, ואנו חוששים להתגונן. בחיפה מותקפים שני חיילים בצעקות גנאי כנגד יהודים. הבניה הערבית הבלתי חוקית ממשיכה ומתגברת ורק לנו אסור לבנות. ומדינת ישראל חוששת מלעצור את התופעות הללו בגלל החשש ממה יגידו. מול זה מפנים ישובים יהודים, עוצרים מתפרעים מתנחלים, מונעים תקציבים לפיתוח ההתיישבות, מקפיאים את הבניה. מי שנותר לזעוק את הזעקה אלו נוער הגבעות, אנשי תג מחיר.

 

נכון, מעשיהם בלתי חוקיים, אולי הם מזיקים לשמה הטוב של המדינה, אולם הם מרתיעים את הערבים ואת גורמי אכיפת החוק שיודעים כי יהיה מי שיילחם על הבית מלחמת חרמה. אין מדובר בציבור גדול המסכן את שלמות העם, גם לא בצעירים שכוונתם להזיק. הרי מולם רבים מאוד אנשי השמאל הקיצוני המזיקים יותר למדינה, ומתעמתים עם חיילי צה"ל בתמיכת אנשי רוח ואקדמיה, ואיש אינו מעז לכתוב נגדם. זה שעיתון הארץ פועל במסווה אינטליגנטי ומתחכם, לא הופך את מעשיו לחמורים ומזיקים פחות לשלומה ולעתידה של המדינה.

 

שלמותה של המדינה חשובה לי, אולם חשוב יותר לקיים חברה צודקת ומוגנת. כוחות רבים עומדים כנגד הדת, הצבא, ההתיישבות, ושלטון הימין במדינה חושש למשול. במצב כזה קמים יהודים גאים המסרבים להשלים עם המצב והם נלחמים כדי לשנותו. אם המדינה תיתן להם אפיקי ביטוי אחרים וגם תפסיק לזלזל בדעתם, אם התקשורת תפסיק להשתיק קולות כאלה ולא תיתן מקום חשוב כ"כ לדעות ההפוכות, אני בטוח כי פעולות תג מחיר ייפסקו. בינתיים, למרות שאיננו יכולים לתמוך בגלוי בפעולות הללו, יש להפסיק לגנותם.