shministim_subcat - item.php
img

cat = 33

parent = 9

סרטים

משחקי הרעב

אהד וילק

אני ממליץ לכל אחד לקנות כרטיס לרומא וללכת לשוטט בין חורבותיה. כן כן, ללכת ולשוטט בין חורבותיה של אותה מלכות רשעה אשר החריבה את ביתנו ושרפה את מקדשנו, להתרשם מן השערים והתאטראות, מן המקדשים וההיכלות. ללכת ולחזות בשער טיטוס, בעיטוריו המנציחים את גלותנו; ללכת ולחזות בפורום הרחב המתעד את נצחונותיהם הרבים של הרומאים; ללכת ולחזות בקולוסאום הענק, זה שנבנה בעמלם של עבדים יהודים ומכספי בית מקדשנו. ללכת ולדעת שלרומאים, המקדשים את המקום, לא נותר אלא הבניין, בעוד אנו, המקדשים את הזמן, עודנו כאן, שרירים וקיימים.

מאז ביקורי ברומא ועד היום אני שואל את עצמי מהו סוד קסמו של הקולוסאום. מה היה בו במבנה זה שהביא רבבות ואף מיליוני אנשים לשוב פעם אחר פעם ולחזות במעשי זוועה שונים ומשונים. לפי ההערכות מצאו את מותם באותו מבנה כחצי מיליון בני אדם, וזאת מבלי להזכיר התעללויות בבעלי חיים או סתם משחק בחיי אדם. אז מה, אם כן, גרם לאנשים לעודד זאת, לרצות בדבר זה? האמנם חפצים בני אדם באכזריות גרידא? או שמא אין כאן אלא רצון לחזות בקצת 'אקשן'? ואולי אין כאן אלא שעמום שמצא פורקן במשחקים משונים אלו, דרך מחרידה לעביר את הזמן? בהחלט יתכן, השעמום מאז ומתמיד הביא לידי עברה, אך לדעתי הבעיה היא בעיה שורשית. אך ראשית נשוב לסרט עבורו התכנסנו כאן היום.

 

הרעיון של הקולוסאום, לצערנו, לא תם עם מותם של הרומאים, מאז ועד היום מצינו לו שחזורים והעתקים רבים. והנה, באה  סופרת, סוזאן קולינס, ובעקבותיה במאי, גארי רוס, ואלו מעבירים את הקולוסאום מן העבר הרחוק הישר אל העתיד הקרוב. העולם אמנם גדל, הזירה השתנתה והתרחבה, אמצעי המשחק השתדרגו, אך הסיפור עדיין אותו סיפור, רודן, אצולה, ואופיום להמונים. את הקולוסאום אנו פוגשים בעתיד פוסט-אפוקליפטי, בו שנים עשר מחוזות נשלטים על ידי עיר מרכזית בשם 'הקפיטול' (!). כחלק מרודנותה של הקפיטול, נדרשים כל אחד משנים עשר המחוזות לשלוח מידי שנה שני נציגים, בן ובת, שיקחו חלק במשחקי הרעב. החוקים פשוטים, עשרים וארבעה בנים ובנות נכנסים לזירה – אחד יוצא, המטרה היחידה – להשאר בחיים. בהצלחה.

טבע האדם, אם כן, מעולם לא השתנה. אותם משחקים, אותן זירות, אותו שלטון עריץ, רק התפאורה השתנתה. מכאן קצרה הדרך לסרט שתכליתו ביקורת על שלטון עריץ, סרט המטיף לדמוקרטיה תקינה, סרט כ'ונדטה', הקובע כי 'אזרחים אינם אמורים לפחד מן המשטר, המשטר הוא זה שעליו לפחד מן האזרחים'. אך באופן מפתיע, נדמה שהבמאי ממעט לעסוק בביקורת זו. אמנם ניתן למצוא פה ושם אמירות ביקורתיות כלפי המשטר, וישנה אפילו סצנה של התקוממות, אך אלו מועטים ותופסים מקום שולי. הסרט, לדעתי, איננו מתעניין בשלטון רודן כזה או אחר, עיקר עניינו דווקא בעולם שכולנו מיטיבים להכיר, עולם הראליטי. הסצנה הראשונה, בה אנו פוגשים מראיין, מרואיין, וזויות צילום משונות, מסגיר זאת באופן כמעט מוחלט. בואו תראו את כל האמת על עולם הראליטי.

 

לאחר הצצה זריזה זו ניתן לשוב לעולם הממשי ולפתוח בסרט. זה לוקח אותנו דווקא למחוז המרוחק ביותר מן הקפיטול, מחוז 12, ביתם של קטניס אוורדין (ג'ניפר לורנס) ופיטה מלארק (ג'וש האצ'רסון), שבקרוב עתידים להיות קורבנות הראליטי. והנה, באופן מפתיע, התמונה המוצגת כאן, על אף הפנים הקשים שבה, היא תמונה יפה. את קטניס אנו פוגשים לראשונה בביתה, ומיד לאחר מכן ביער. התמונה, כפי שהיא מצטיירת, היא בהחלט הרמונית. היער שלו ורגוע, קטניס צדה בו למחייתה, לשם יגיע עלם חמודות ואנו מתוודעים לאהבה בין שני חברים קרובים. אמנם עולמם של המחוזות קשה הוא, וזאת אין הבמאי מבקש להסתיר מאיתנו, אך באופן מפתיע איננו מרחמים על המחוזות, אלא דווקא מזדהים עמם.

כניסתם הדרמטית של אנשי הקפיטול היא זו שמפירה את ההרמוניה. לפתע מעל ראשי העצים, באמצע יער שלו, עובר מטוס עצום דמוי חללית. הטכנולוגיה, עוד טרם עמדנו על טיבה, מצטיירת כמנוכרת, כמפרת השלווה. תחושה זו מתגברת כאשר אנו חוזים לראשונה באשה המשונה היוצאת מתוך המטוס-חללית, אשה בעלת הליכה משונה, איפור מוגזם, ודיבור מנותק מן המציאות. הדיסוננס עצום, בין היופי והחן הפשוטים לבין היופי וההוד המלאכותיים; או אם תרצו, בין החמלה והאהבה לבין הניכור והזרות. חלקו הבא של הסרט כבר מחליף עולם. כעת אנו לחלוטין בתוך העולם המנוכר של הטכנולוגיה, הצבעים עזים וזועקים, התלבושות מגוחכות, והבניינים מתנשאים מן הקרקע ולא מותירים דבר מן הטבע. ההנגדה בין העולמות זועקת לשמים.

כעת הבה נעלה את הוילון ונפתח בהצגה. אך זו כמובן, אינה מתחילה עם פתיחת משחקי הרעב, היא נפתחת כבר ברכבת בדרך לקפיטול. מעתה, כך אנו לומדים, העיקר איננו האמת, אלא כיצד אנו משחקים עמה; לא חשוב מי אתה, אלא כיצד אתה מציג את אישיותך; יאהבו אותך לא עבור הדבר הנכון, אלא עבור ההצגה הטובה ביותר; המטרה, כעת, אינה ליצור חברים, אלא להתחנף ולהשיג ספונסרים. בעולם זה הופכת הסיטואציה הפשוטה ביותר של ילד קטן המשחק בחרב, לסיטואציה גרוטסקית למדי, וזאת במיוחד עבור אלו שהולכים תכף לשחק 'על אמת'. בעולם זר ומנוכר כעולם המצטייר בפנינו לא נותר אלא לשחק את המשחק. אם אין חיים אמיתיים אזי בוא נשחק כאילו אנו חיים.

 

מתוך כך אנו עדים לתופעה מעניינת, אותם מוטיבים בהם פתחנו שבים ועולים, אך הפעם ב'כאילו'. אנו שוב עדים לאהבה בין נער לנערה, אך אם האהבה בה פתחנו הייתה צנועה ושקטה, כעת אהבה זו מוכרזת בפני כל, ואינה אלא חיקוי שתכליתו לשחק את המשחק. האם הם אוהבים באמת? נדמה כי אין זה משנה, העיקר שהם מספקים את הסחורה. כעת נשוב אף ליער, אבל הפעם מצלמות בכל מקום ודבר לא נותיר ליד המקרה. המטרה פשוטה, לביים את הטבע, לביים את ההרמוניה והאותנטיות, ואת אלו להגיש על מגש של כסף (או שמא מסך HD) עבור אלו שאין בחייהם ולו מעט אותנטיות. תכליתנו לייצר תקווה מלאכותית, לתת לאנשים את שהם רוצים לקבל, ובכך לפטמם. היער אינו באמת יער, האהבה אינה באמת אהבה, אך אין זה משנה בעולם שכל תכליתו לספק סחורה.

מדוע, אם כן, אנשים הלכו וממשיכים ללכת לקולוסאום? התשובה קשה, אך יש לאומרה; הם פשוט רוצים לחיות, אך אינם חפצים בסכנה הנלוות לכך; הם חפצים באותנטיות אך חוששים להתעמת עם עצמם; חפצים בריגוש, אך לא יודעים היכן למוצאו. בעולם טכנולוגי ומנוכר, בני אדם צמאים למעט ריגוש, למעט מתח, אך מכיוון שזה אינו בנמצא אז הבה ניצור אותו. המשטר אף הוא ירא מפני השעמום, בני אדם משועממים עלולים לחשוב, אז בואו נספק להם ריגוש. נבנה בית, נכניס לשם אנשים, ונראה מה יקרה. בעולם בו אין חיים, אז יאללה, נשחק בלחיות.

לא ההרג הוא שמטריד אותנו במהלך הסרט, אף לא הברוטליות, הזיוף הוא זה שאינו נותן לנו מנוח. זיוף בו הכל מותר משום שהכל הצגה, הכל ניתן להאמר רק משום שיש אחרים שרוצים לשמוע אותו, אפילו להרוג זה לא באמת להרוג שהרי זהו חלק מן המשחק. בסופו של דבר הופכת קטניס לסמל, סמל למי שבתוך המשחק מנסה לשמור על שפיותו, למי שאיננו מוכן לוותר ולשחק על פי החוקים. משום כך אוהבים אותה, משום כך מריעים לה. אך למען האמת, אף היא נכנעת, עצם מוכנותה להפוך לסמל מורה על כך שהיא נכנעת, עצם המוכנות שלה להודות באהבה כוזבת היא העדות לכניעתה. הראליטי איננו כלה במסך, הוא גולש מתוכו ומציף את חיינו.

 

אגב, שמעתי אומרים שיש כאן ביקורת על עולם הראליטי, אות אזהרה להיכן עלולים הדברים להתגלגל לו נמשיך כך. זאת כמובן שטות מוחלטת, אין כאן לא אות אזהרה ולא בטיח, תשאלו את ד"ר אילן רבינוביץ', אנחנו כבר שם.

תגובות גולשים

(*)שדות חובה

947 comments

 • 1.
  posted by רפי גרין |  02/05/12

  ראשית אני רוצה לציין שלעומת כבוד הרב, אני רק הולך לדבר על הצד החיצוני (שגם זה חשוב בסרט על אף שהצד הפנימי והמסר יותר) כיוון שהרב כבר הספיק לעבור על זה בצורה מדהימה.
  אני, בתור אחד שלצערי רואה סרטים במבט מאוד ביקורתי, אהבתי אך ורק את החצי הראשון של הסרט.
  הסיבה לכך מוסברת ע"י היכולת לספר סיפור טוב ומקורי, שלדעתי די חשוב בסרט, מודגמת בצורה טובה ומסקרנת בתחילת הסרט.
  האווירה, הסביבה, והדמויות מעוררות סקרנות וצמאון ליותר מידע עליהם, ועל עולמם.
  הצפיות שנבנות עם התקדמות הסרט מנוסחות בצורה יפה וטובה מאוד והיכולות של הבמאי להביע את החלק הויזואלי של ה"עולם הריאליטי העתידי" מרשימות למדי.
  עד הרגע שמשחקי הרעב עצמם מתחילים הסרט מסקרן וציפיות רבות נבנו.
  כאן ההידרדרות החלה.
  המשחק נראה בהתחלה באמת קרב על החיים של כל 24 הילדים, אך מהר זה נדמה כמשחק ילדים ולא משחק על החיים. יש הרבה מקרים שזה נדמה לסצנה מסרט נעורים ביום קיץ נחמד שקבוצת חברים משתעממים להם ומחפשים משהו לשעשע אותם. ההריגות שהם עושים בסרט נראה כאילו שהם הולכים רק לתפוס את הילדים האחרים ולהפחיד אותם. אולי תאמרו שזה חלק מהאלמנט של הריאליטי, או שמא שזה בעצם תכסיס שלהם בכדי ללכוד את שאר הילדים.
  לכאורה שתי התשובות הללו מתקבלות, אך אם מסתכלים טוב יש חלקים שהחבורה הזו לבד והם מתנהגים כנערים חסרי דאגה, ואף ההתנהגות הזו מוגזמת למדי בהרבה מהסצנות.
  הדבר האחרון (כן, גם הוא דיי שיטחי) הוא הרומן שלוקח את התפקיד הראשי בשליש האחרון של הסרט.
  אני רוצה לציין ערך הנקרא "אפקט הדמדומים".
  מכאן הסרט הופך לרומן צנוע, שמראה איך הזוג הצעיר מתגברים על הקשיים, לא משנה מה הם, ולבסוף מוכנים לעשות הכל למען השני.
  אל תבינו אותי לא נכון, אין לי שום בעיה בסיפור כזה, אבל לצערי זה לא משתלב בסרט בצורה מתאימה. כמשל, זה מזכיר לי מישהו שמרכיב פאזל ונכנע כשמגיע ל- 3/4 סיומו ומתחיל לחבר חלקים בכוח. החלקים לא מחוברים טוב, והפאזל יוצא מעוות.
  לבסוף הכל נמס בפני הזוג, ותוך זמן קצר הם כמובן מנצחים ומתגברים על כל מיכשול.
  לרשותכם, לסיכום קצר, הרעיון של הסרט טוב מאוד, בניית המומנטום נעשתה בצורה מאוד טובה, אך לבסוף הסיפור קצת מתייאש ונותן לקהל (בנות 12-16 לרוב) את מה שהם/הן רוצים/ות.
  כפי שראינו מדברי כבוד הרב, המסר ואת מה שאפשר ללמוד מהסרט הרבה יותר חשובים ומעניינים מהחיצוניות והסיפור של הסרט.
  (אני רוצה רק להזכיר שאיני מומחה לכלום, ורשאי רק להבעת דעתי ולכן אם יש הערות של אחרים או ביקורת על דעתי מוזמן לשכנע אותי בדרכי העקומה ולהנחות אותי בהשקפה המתאימה:)


 • 2.
  posted by אהד וילק |  15/05/12

  האמת שרב אני לא, וודאי שלא כבוד הרב, בקושי סיימתי צבא, אך בכל זאת אגיב בקצרה.
  הדברים הרעיוניים שכתבתי אינם מנותקים מניתוח של הסרט, ניתחתי את הסרט כפי שהבנתי אותו. גם אני, מיד אחרי שראיתי את הסרט לא הבנתי את הקשר בין האמצע לבין הסוף, רק לאחר מכן נפל לי האסימון.
  האם אני חושב שמדובר בסרט טוב? האמת שלא באופן מיוחד, הוא בהחלט נחמד וטוב לצפייה לילדים ונוער. המסר על כל פנים היה מעניין ואקטואלי ועל כן ניתחתי את הסרט.
  ביחס לסיפור אהבה בסופו של הספר. אני חושב שבספר שמים יותר דגש על כך שהסיפור אהבה הוא הצגה בעלמא, והוא עומד בניגוד מוחלט לאהבה בה נפתח הסרט. אהבה זו ילדותית ומזויפת באופן מכוון, על מנת ליצור אצל הצופה תחושה של זרות וזיוף (ויש לכך אף רמזים בסרט). האהבה בתחילת הסרט היא אמיתית ומחוברת לשורשים, כאשר היא חודרת לעולם הריאלטי היא הופכת מנוכרת וצבועה.
  בכל מקרה אני שמח שנהנת מדברי.

  אהד וילק


 • 3.
  posted by Batttymnamalo |  20/06/13

  jtnd ghd australia xptw ghd australia khxt ghd australia iwmo sac louis vuitton pas cher alqm sac louis vuitton pas cher muhd sac pas cher louis vuitton tlgi michael kors outlet canada hnrv michael kors outlet canada vosh michael kors outlet online hqow louboutin gpqt louboutin lfad louboutin outlet gqvn christian louboutin sale tbaa christian louboutin sale wrfi christian louboutin sale lefp michael kors factory fknz michael kors outlet mrkz michael kors factory


 • 4.
  posted by FlareTarVek |  22/06/13

  IdWs christian louboutin shoes cheap SgIg christian louboutin shoes discount WxQv http://goo.gl/fVXwK DgAk louis vuitton discount RnTq louis vuitton discount HzEt http://goo.gl/lydSY ZvRl louis vuitton for sale DcJx louis vuitton bags for sale ViKc http://goo.gl/jzwoR FiEk michael kors outlet store HaTv michael kors bags outlet JhDe http://goo.gl/0smcR JmHl gucci outlet usa MdUw gucci outlet usa OvJs http://goo.gl/nEeuM


 • 5.
  posted by FlareTarVek |  22/06/13

  GeMi louboutin outlet AmSk louboutin shoes outlet SdHp http://goo.gl/fEUfF YaIq michael kors purses cheap WtWw michael kors handbags clearance TfLo http://goo.gl/nm0Xe WkWa michael kors purses outlet EaPn michael kors factory outlet RvJn http://goo.gl/0smcR MaGm coach purses outlet online AlMk coach factory outlet sale MfZe http://goo.gl/aZ5vA AxWx louis vuitton for sale ZeQe louis vuitton handbags on sale FdZm http://goo.gl/jzwoR


 • 6.
  posted by Batttymnamalo |  22/06/13

  CbFd michael kors outlet OfGu michael kors outlet store NtIu mk outlet CrBq michael kors outlet YxZi michael kors canada GpNo michael kors outlet canada CmWl louboutins pas cher SjTb louboutin france PkSm louboutin pas cher FxAm louboutin uk VgHs louboutin uk DaVl louboutin sale uk FdTm gucci outlet online OqFy gucci outlet store RyEi gucci outlet online DcHi ghd VcIa cheap ghd straighteners australia OrQx cheap ghd australia


 • 7.
  posted by Batttymnamalo |  22/06/13

  MtSn trx cheap CdLc trx discount CgWt cheap trx ZgEa nfl jerseys china RtAb cheap nfl jerseys UvIv nfl jerseys from china RcXl cheap beats by dre StJz cheap beats by dr dre WlSu dr dre beats cheap XuVj michael kors purses outlet MhOc michael kors outlet purses DpCv michael kors outlet purses VnGm gucci outlet mall ZdQd gucci outlet online InAs gucci bags outlet RxBf ghd straighteners australia SqEt ghd straighteners MrEe ghd


 • 8.
  posted by FlareTarVek |  22/06/13

  RpVr louis vuitton handbags sale VzKx louis vuitton handbags on sale CeMh http://goo.gl/jzwoR EyIw discount louboutin shoes KpXz christian louboutin discount shoes SqIl http://goo.gl/fVXwK GiOx christian louboutin shoe sale LaFw christian louboutin sale shoes CbQh http://goo.gl/cQbLI MlMs michael kors purses outlet XuXx michael kors outlet store StZw http://goo.gl/0smcR SaVj coach factory outlet sale SmHb coach outlet online shopping NnQi http://goo.gl/aZ5vA


 • 9.
  posted by FlareTarVek |  23/06/13

  OkGm gucci outlet stores NdUp gucci outlet store XbCq http://goo.gl/nEeuM KdJe michael kors handbags clearance HdTq discount michael kors handbags YaOv http://goo.gl/nm0Xe NrPx christian louboutin discount shoes JxYu christian louboutin for cheap EuYy http://goo.gl/fVXwK QmOc louboutin outlet store MzBi louboutin outlet store HkZh http://goo.gl/fEUfF YvHe michael kors purses outlet ObJs michael kors factory outlet FdAq http://goo.gl/0smcR


 • 10.
  posted by Batttymnamalo |  23/06/13

  XvZk michael kors outlet online RwCq michael kors factory outlet SeOg michael kors outlet store RoXu michael kors purses BvQd michael kors online outlet EwYm michael kors outlet FgRv nike air max günstig VzVr nike air max 90 JyVr nike air max 90 YxTp michael kors outlet DxRw michael kors outlet QxPb michael kors purses AvMs trx cheap DwAv trx cheap AgEp cheap trx VnZt ghd australia EeMx cheap ghd straighteners KoXm ghd straighteners australia


«התחלהקודם12345678910הבאסיום»