הרב שלמה וילק

פרק התכלת - ציצית ותפילין בנשים

הרב שלמה וילק

שיעור כללי - פרק התכלת - זמן קיץ תשע"ו

[הקלטת השיעור בתחתית הדף]

 

ציצית ותפילין בנשים – חלק שני

1. מה מרתיע כל כך את הרב יגאל לוינשטיין ועוד שלש מאות רבנים שחתמו על עצומה תמיכה בו? מדוע ההומוסקסואליות הפכה להיות אחד מגורמי הלחץ החמורים ביותר בחברה היהודית, יחד עם מעמד האישה? הסיבה היא החומריות. יחסי המין כשלעצמם היו קשים לחכמים, ונשים הודרו מן המרחב כדי לפנות מקום לרוחניות. המיניות הנשית, כשהיא אינה נשלטת ע"י הילודה, הייתה גורם מאיים על החברה והיא עדיין כזו, והפתרון היה להדחיקה. יחסים חד מיניים נועדו רק לבטא משיכה מינית, בלי מטרה חיצונית של ילדים ומשפחה, ולכן קשה היה לבייתם. לוינשטיין רואה ביחסים חד מיניים סטיה לא בגלל שזה כנגד הטבע, אלא בגלל שזה נגד הטבע היהודי, לפיו המשיכה המינית אינה משחקת תפקיד חשוב, לעומת המשפחה והילודה.

 

2. הרב יעקב אריאל, שהיה הראשון לתמוך בלוינשטיין, הוא אוהב ישראל גדול. מאמרו, שהבאתי לפניכם קטע ממנו על האישה בעידן המודרני, מכיר בכך שהשינויים בעת החדשה משנים לחלוטין את דבר חכמים על נשים, וההלכות השונות עוברות עדכון לאורך כל המאמר. גם ביחסו לחילונים הרב אריאל סובלני ומכיל, וחילול שבת שלכל הדעות חמור באותה מידה שמשכב זכור אסור גם הוא אינו סיבה לדחיית אדם מן הקהל. הרב אריאל לעולם לא יכנה אישה שרוצה ללמוד כסוטה, או מחלל שבת כרשע שיש להרגו. רק הומואים הם סוטים, משום שלעולם לא יקימו משפחה נורמטיבית (כך כתוב בעצומה שהוא אחד החתומים עליה). חבורת החותמים בטוחה כי כל הומו יוכל לשנות את נטייתו לו רק יעבור טיפול המרה, משום שנטיה מינית היא רק כלי שהקב"ה נתן בנו כדי שנקים משפחה ונלד ילדים, וכל מה שצריך לעשות זה להתחבר לטבע הנכון. השאלה היא האם יש מקום למיניות ללא ילדים ומשפחה, מבלי לזלזל בהם כמובן.

 

3. שנאת הנשים כמעט ועברה מן העולם המודרני (היום זו סטיה, בעוד אצל היוונים זו הייתה הנורמה, כמו גם אצל כמה מחכמי ישראל), ועתה נשארו החד מינים לשנוא אותם. שוב, זהו פחד קמאי מפני מיניות שתשתלט על האדם והעולם ותביא אותו לכאוס חסר מוסר. מצעדי הגאווה מפגינים את הכאוס הזה, כמו גם מצעדי השרמוטות למיניהם, וגורמים לחשש גובר מפני חוסר השליטה. התרבות הצליחה להכניע מעט את היצר המרכזי – היצר הבין מיני, אולם לא הצליחה לעשות זאת ביחס ליצר החד מיני. הדמוניות של האישה הייתה אחד הגורמים החזקים בעזרתם נשלטה המיניות, ועתה הדמוניות של ההומואים. בסדנאות המרה שולחים את החברה לטפל באנשים זקנים, כדי שיגעלו מן הגוף הגברי, ומאידך מראים להם תמונות נשים צעירות ויפות ולא לבושות, כדי שיצליחו לאהוב את הגוף הנשי.

 

4. נפתח בסיפור המכונן של הלכות ציצית, סיפורו של אדם אחד, דוס מצוי, שהחליט ללכת לפרוצת צמרת. נטל ארבע מאות דינרים והלך. הרב שג"ר רואה באדם הזה את תלמיד הישיבה המצוי, נעבאך שלא ידע מה לעשות עם אישה בכלל, והוא נבוך ושפל. והוא עומד בתור, מחכה להיקרא אל הבית, ועולה על שישה סולמות ושבע מיטות, ויושבים שניהם ערומים. איזה בנאליות, ללא מתח מיני. אקט כ"כ לא פיסי, רק טכני. כבר ראינו שהמיטות והסולמות הם בעצם כריכות הציצית – שבעה רקיעין ושישה רקיעין באמצע, ומול המבנה המיני הזה שבקצה שלו מצויה אישה זונה, עומדת הציצית בעלת מבנה דומה, אך בסופה מחכה התורה. הציצית, כפי שכבר ראינו מבייתת את המיניות של האדם, מבקשת להניח על הגוף מימד של קדושה, ובכך לגלות את הקדושה שבגוף עצמו.

 

5. מבחינת הזונה מדובר בסצינה מאוד אירוטית. יש התכווננות גדולה והכנה משמעותית לקראת האירוע המדובר, אולם מבחינתו זהו אירוע בנאלי לגמרי. הוא יושב שם ערום, והציצית טופחת על פניו. ואז הכל נהיה סוריאליסטי – שניהם יורדים ויושבים על הקרקע, הוא חסר כח גברא, הציצית רוקנה אותו מיצר, אם היה לו אותו מראש בכלל. והיא מקבלת שיחת מוסר על חוסר המשמעות של חייה לעומת משמעות חייו האלקית, שיש בה שכר ועונש. ההתרגשות שלה (לעומת האדישות שלו שנדמית כנתינת גט לחיים) תביא אותה לבית המדרש שלו, יחד עם הציצית שלה – המיטות והסולמות, ולמזלה הוא לא למד אצל הרבנים מהעצומה, ולבסוף שתי הציציות נפגשות – המיניות פוגשת בציצית ומגיעה לשיאה. ראיתם את הדיון, שאני מניח ומקווה שהביך אתכם, על השינה בעירום עם ציצית, ועל השאלה אם מותר לקיים יחסי מין עם ציצית. בצורה מעניינת, אולי זה דווקא שיאה של מצווה הציצית, שכמו שברית המילה נוכחת בעת קיום יחסים, כך גם הציצית ושכבת הזרע שעליה. אכן, אם נצא מהתמונה של המציאות הזו ונבחן אותה לעומק, נגלה עד כמה חז"ל רואים בציצית את המשכה של ברית המילה – זו בגוף וזו בבגד המגדיר את הגוף. שארה, כסותה ועונתה לא יגרע. (הרמב"ן סבור שכסותה הכוונה לסדיני מיטתה!)

 

6. רבים מהפרשנים עורכים השוואה בין אגדתא זו לסיפורו של אלעזר בן דורדיא. הגמ' בע"ז יז א מספרת על אלעזר, איש מלא תשוקות שכל חייו הולך לזונות, ההולך אל זונה אחת בכרכי היום עם כיס דינרים. הוא עובר מסע מפרך, ומיד ניגש לעניין. ובמקום ציצית שתזכיר לו מנין בא, מגיעה הנפיחה שלה בעת קיום היחסים ומזכירה לו לאן הוא הולך. גם כאן אין אירוטיקה, רק פורקן יצרים וכוחניות. הכל בנאלי, לא מרוב בושה וצניעות, אלא מרוב פריצות וחומרנות. אלעזר בן דורדיא מבקש רחמים מן העולם, מבקש דרך להחיות את העולם, שעד לפני רגע היה רק יצרים ותאוות, ולא מצליח. הוא איבד את העולם, ויש לו רק להציל את הרוח לעולם הבא, ע"י המוות. והזונה, נשארת זונה. רבי יהודה הנשיא מתקשה לקבל זאת, איך ייתכן שהאיש הזה, שחי חיים רעים וסתמיים, יזכה לעולם הבא. אולם, למזלו של רבי אלעזר בן דורדיא, בשמים מקבלים את תשובתו, משום שברגע האחרון הוא הצליח להימלט מציפורני העולם הזה. התלמיד הזה בסיפור שלנו לא מצוין אפילו בשמו. טיפוס אפרורי שהרב שלו מבין שהתורה הפכה אותו לחסר חיים. בן דורדיא חי יותר מידי והראשון פחות מידי. הציצית כמעט ומוציאה אותו מן העולם, והוא יחזור לישיבה ללא יצר וללא חיים. הזונה עם הציצית שלה מחזירה אותו לחיים, היפה והחנון חיים ביחד, והוא זוכה דרכה לחיים והיא דרכו לתורה.

 

7. הבאתי בפניכם מעט מאוד ממאמרי חכמים בעניין הנשים והנשיות. החל מרבי שמואל הנגיד, בן המאה ה-10, דרך הרמב"ם והרמב"ן וספר חסידים, כולם רואים בנשים ובעיקר במקור דמן, את הטומאה והחטא. כבר עסקנו במקורות אלו ואחרים, אולם חשוב שוב להזכיר כי גוף האישה חשוב היה כשרץ וצרעת, ורק המקווה מטהר אותה לבעלה משום שהיא נקיה. ה'לכלוך', בגינו אמרו הכלבו וערוך השולחן כי האישה אסורה בציצית, הוא לכלוך פנימי ולא רק חיצוני, לכלוך של גוף יצרי שאין לו תודעה היכולה לכוון אותו לרוחניות ולקדושה. בשתי האגדתות האישה היא זונה, ורק ההתרחקות ממנה מביאה לגאולה מסויימת. אכן, באחת הגירסאות של הסיפור אודות רבי עקיבא ורחל היא דורשת ממנו ללכת וללמוד בעוד היא תישאר מאחור כדמות מופת לאישה המוותרת על הכל כדי שבעלה ילמד תורה.

 

8. המהרי"ט אלגזי היה ראש וראשון לחכמים במאה ה-18. החת"ס מעיד על אחד מספריו כי לא נכתב כמותו (אפרופו תרומת הספרדים ליהדות), והוא הופך להיות הראשל"צ בשנת 1774. ר' יום טוב אלגזי כנראה מתמודד בארץ עם נשים ההולכות בציצית ותפילין, וככל הנראה היה זה מול התנגדות של רבנים שונים. מקור המנהג לא ברור, ולמרות שהרב עובדיה יוסף טוען כי זו השפעה אשכנזית, לא נראה כך כלל, שהרי הרמ"א אוסר זאת. האגדה אף מספרת על פאצוניה, אשתו של האור החיים הקדוש, ר' חיים בן עטר, שהלכה בציצית ותפילין, וזה בדורו של המהרי"ט אלגזי. המהרי"ט מבאר את מזמור אשת חיל, ומסביר כי עז והדר לבושה, אלו הטלית (הדר) והתפילין (עז). ולמרות, אומר הרב, שהיא אינה מצווה ועושה, היא מקבלת שכר. ולמרות שחכמים אוסרים זאת, היא אינה שואלת רבנים אלא הולכת בציצית מתוך אמונתה הפנימית כי כך ראוי. אולם, היא 'צופיה הליכות ביתה', שהוא בלשון נקיה שהיא יודעת כי אסורה לה הציצית בגלל חוסר נקיותה בעניינים הקשורים למיניות, ובכל זאת היא לובשתם. מרתק לראות כי ייתכן שלאיש מותר לשמש עם ציצית, ולאישה אסור ללכת בגלל טומאתה המינית. (אכן, שאלת הנקיות היא בתפילין, ולשמש מותר אולי בציצית, אולם המהרי"ט מרחיב את הנקיות לשניהם).

 

9. הרב עובדיה יוסף מזלזל במנהג בנות ירושלים לברך על הטלית והתפילין, שהוא כנגד הב"י עליו מבוססת פסיקת הספרדים. ההסתמכות על המנהג היא רק כאשר מדובר בתלמידי חכמים או ביהודים בעלי מודעות הלכתית, ולא במקרה של נשים שאין חכמתן אלא בפלך. נשותעדות המזרח אכן נכנעו ברובן לגרע"י והפסיקו לברך, אולם ברור כי מנהגן של כמה בדורות הקודמים היה ללבוש ציצית ותפילין ולברך.

 

10. נחזור לאגדתות שלנו. לרבי אלעזר בן דורדיא אכן אין דרך לחזור לעולם הזה. הוא יפגוש את רבי בעולם הבא, מפגש רבנים מעניין מאוד. על מה ידברו? הרי בלימוד אי אפשר, ובהנאות העולם גם לא, שהרי רבי לא נהנה מן העולם הזה מימיו, כפי שהוא מעיד על עצמו. שני רבנים שאחד יודע לדבר על תשובה וחרטה עמוקה, והשני על יציבות ושמירת הקיים. בסיפור שלנו במנחות מדובר על אדם שהציצית שלו עוטפת אותו בהילה של קדושה שמנתקת אותו מן העולם. הוא שם ציצית בבוקר והולך לזונה אחת, החיים מבקשים לפרוץ, אבל לא מצליחים, המיניות נותרת כבושה מאחורי הקדושה. המספר הופך את הרב לזה שפותח דלת, ששמח שהתלמיד שלו ניסה לפרוץ אל החיים ועתה הוא פותח לו פתח אל העולם. הציצית הופכת להיות המרד בעולם החומרי, אבל גם החיבור אליו. בעל קרי טמא בבית המקדש, אולם לא בנוגע לציצית הממשיכה קדושה אל תוך החיים.

 

11. חיים בלי ציצית פירושם חיים שקשה להמשיך את הקדושה אליהם. החיים מאוד דיכוטומיים – עולם חומרי מול עולם גשמי, והמוסר המחבר בין השניים גם הוא תועלתני וחומרי. החומריות מבקשת רוח, והרוח הזו מבוטאת ע"י הציצית והתפילין שעל הגוף, אור מקיף שמכניס אורה לגוף ומאיר אור פנימי. אצל אלעזר בן דורדיא אין כבר תקווה לחיים, אולם למי שהלך בציצית יש תקווה שיום אחד יתחברו החיים אל הרוח. נשים נחשבו תמיד כחומריות ללא יכולת רוחנית, ולכן חכמים לא רואים ערך בציצית על הגוף המלוכלך. נשים בימינו, כאשר רוח וחומר מתמזגים ביתר קלות, וודאי שיש מקום לשיח אחר בעניין הציצית והתפילין. מוטב היה לו הפוסקים יאמרו כי זו מצווה, וברגע אחד נגמר סיפור המרד. ואולי מוטב כך, שיהיו אלו כמרד.

 

12. הבאתי בפניכם סיפור נוסף, על רמי בר תמרי. לא אאריך בניתוח הסיפור המופלא, אלא רק במה שנוגע לנו. רמי בר תמרי מגיע מפומבדיתא לסורא. בסורא ההלכה נוקשה מאוד, יש משטרת מחשבות ומעשים, ורב חסדא נוהג בשררה גדולה. רמי פותח בסידרה של מעשים שהם על התפר הדתי. הוא אוכל עטינים מחוץ לתחום העיר(סכנת בשר בחלב), משתמש בפסולת ענבים שאולי שייכת למישהו, לא מניח תפילין כי הוא חולה מעיים, לא שם ציצית כי יש לו בגד ארבע כנפות שאול. רב חסדא חסר אונים, כי לתלמיד מפומבדיתא יש תשובות לכל שאלה, והוא שומר הלכה על הצד השני שלה, על הקולות והלאקונות. הגמ' מעמידה את שני המקומות הללו אחד מול השני – בסורא ההלכה לא נותנת חיים, אין שם שמחה (זה ממקורות אחרים בגמ') ואין מאבק דתי. בפומבדיתא המצב שונה, שם יש תורת חיים, שם מתחשבים באנשים, ההלכה מחפשת היתרים ולא החמרות.רמי בר תמרי שומר הלכה ע"י המרד, ההליכה על הגבול, אולם זה יכול לעשות רק תלמיד חכם. הוא בלי ציצית, אבל ההלכה היא הפתילים היוצאים מבגדיו. מה מעמדו של התלמיד הזה, לעומת השניים הקודמים? האחד מת, השני חי על התפר של החיים כולם, אוכל מן הזבל, חי משאריות של החיים. השלישי לקח את היפה מכל. הכל בזכות הציצית. והרב שלו כמובן.

 

13. נסיים בדברי הרב קוק והחפץ חיים. הראי"ה כותב שוב ושוב כי גאולת הגוף של ימינו היא חידוש גדול שיש לו נפקא מינה הלכתית. החכמים צריכים לראות כיצד להתאים את ההלכה לעולם הגוף המתחדש, כדי שימצא עז ואושר בעולם. הרב קוק לא ראה זאת עדיין בשאלות של מעמד האישה, אולם החפץ חיים כבר כן. לדעתו דברי חכמים על חוסר יכולתן של הנשים ללמוד תורה היתה נכונה לזמנים בהם גברים למדו תורה בעומק רב והנשים הוארו באור אביהן, בעליהן או בניהן. כיום נשים צריכות ללמוד כדי להתחבר, כי החיבור הגברי התרופף מאוד. בקיצור, איבדנו שליטה, אז נשים צריכות לקחת שליטה על עולם התורה.

 

להורדה ישירה של הקובץ