shministim_shut - item.php
img

גיוס בנות לצבא

נושא: הלכה


שאלה:

שלום כבוד הרב. אני בחורה שלומדת בבית ספר חילוני אך שומרת תורה ומצוות. אני כרגע מתלבטת בנוגע לצבא או לשירות לאומי. אני לא רוצה להצטער על בחירה מסוימת שאעשה. אני מבקשת ממך אם תוכל לייעץ לי: האם יש רבנים מהמגזר החרדי או מהדתי לאומי שמתירים במקרים כמו שלי או אחרים להתגייס? אני מפחדת שאני אחטא, הרי להתגייס זה "יהרג ובעל יעבור". אני מבקשת את עצתך ולומר לי את הדעה של שני המגזרים. אני חושבת שזה צעד גדול מדי בשבילי לעשות שירות לאומי. תודה על הייעוץ. אני גם לא רוצה להצטער אם אני אבחר להתגייס, אומרים שהורים נענשים על חטאים של ילדיהם, אני מפחדת שאבי ז"ל או אימי... תודה רבה אשמח עם תוכל לענות לי במהירות האפשרית.

תשובה:

שלום,

 

כדי לענות לשאלתך אשמח לדעת באיזו כיתה את בתיכון ואיזה שירות צבאי אפשרי ומתאים לך אם תלכי לצבא, ולחילופין היכן תרצי לשרת שירות לאומי?

 

כל טוב,

 

שלמה וילק.

 

כבוד הרב

אני במידה ואתגייס מתכוונת לעשות תפקיד רגיל, לא משהו של לחימה. ובשירות לאומי אני בהתחלה רציתי לעשות עם נערות בסיכון או משהו כזה, אבל אני מרגישה פספוס במידה ולא אתגייס. אני באה מבית שומר תורה ומצוות , אני תלמידה י"ב ולומדת בבית ספר חילוני , אני מאוד רוצה להתגייס אבל חוששת מהצעדים האלה, כי שמעתי שהרבה רבנים אוסרים זאת. אני חוששת מהחטא, ומפחדת שמשפחתי תענש על עונש שעשיתי, קראתי באיזה עיתון שמישהי לבשה מכנסיים ובגלל זה אביה נענש בשמיים. אני חוששת שאבי ז"ל יפגע עם אלך לצבא. אני כרגע מאוד רוצה ללכת לצבא. אשמח עם תענה לשאלותיי. והאם זה חטא לעשות צבא במידה ואת שומרת על עצמך.

 

 


שלום,

 

לפי דברייך את בכיתה י"ב ומאוד רוצה לשרת בצבא, למרות היותך שומרת תורה ומצוות.

 

כתבתי באתר תשובה בעניין גיוס בנות, את מוזמנת לקרוא:

 

http://www.sederyom.co.il/questions-and-answers/item/421-גיוס-בנות-לצבא

 

ברשותך אוסיף כמה דברים הנוגעים לשאלתך:

 

איני נוהג להתבטא בחריפות נגד רבנים, אולם מי שאמר כי אב נענש בשמים אם בתו לובשת מכנסים אינו ראוי להורות בישראל. חרפה היא לחשב חשבונות של הקב"ה להוציא לעז על בנות ישראל שרבות מהן לובשות מכנסים. גם אם תלבשי מכנסים, אביך ז"ל ישמח בך אם תשרתי את עם ישראל בנאמנות וכבוד, אם תנהגי ביושר ותלכי בדרך ישרים. לגבי עונשים בשמים איני מתיימר לדעת דעת עליון, רק בלעם הרשע אמר כי הוא יודע 'דעת עליון'.

 

בכל מקום בו תהיי, בשנה הבאה ולאורך כל חייך, ראוי שתשמרי על עצמך, פיסית ורוחנית. אין הבדל בין צבא, שירות לאומי, אוניברסיטה או מעבר חציה בבני ברק. הצבא אינו מזיק או מועיל, זו את שתוכלי להפוך את חייך למשמעותיים או ריקנים ח"ו. ולפי שאלתך וסיפור חייך את מאלו הרוצים לחיות חיים מלאי משמעות.

 

עם זאת, כיוון שלמדת בחינוך חילוני וקיבלת ערכים של מצוינות ערכית אך לא מסירות וידע לתורה ומצוות, דומני כי לא נכון שתלכי לצבא או לשירות לאומי מיד. איני מכיר אותך לצערי, אולם עלייך לשקול ללמוד בשנה הבאה במדרשה לבנות שתחזק את הזהות היהודית שלך ותיתן לך כלים לכל החיים להתמודד ולחיות בצורה שאת רוצה. רק אחר כך תתגייסי, לא רק מתוך רצון טוב להיות נאמנה לתורה ומצוות, אלא בעיקר מתוך ידע ויכולת הבחנה בין דברי רבנים שהם דברי אמת, ובין דברי הבל הנאמרים לעיתים, כמו אלה שציטטת בשאלתך. ויהי הקב"ה עימך.

 

ובכל דרך שתבחרי ישמח אביך ז"ל, ב"ה.

 

 

הרב שלמה וילק


תגובות גולשים

(*)שדות חובה