דף הבית>שמיניסטים > שאלות ותשובות>היכרות לפני נישואין א
shministim_shut - item.php
img

היכרות לפני נישואין א

נושא: הדרכה


שאלה:

איני מבין כיצד אפשר להתחתן אם לא גרנו ביחד והכרנו אחד את השניה בצורה טובה. אני מתקשה להחליט האם להציע נישואין משום שאני חושש שכשנגור ביחד אגלה דברים שלא ידעתי עליהם.

תשובה:

בס"ד

 

אכן, קשה מאוד להחליט האם להינשא ללא היכרות מעמיקה. אוכל להזכיר לך כי אלו שגרים ביחד מתגרשים מהר יותר, וככל שיוצאים זמן רב יותר הסיכויים להציע נישואין הולכים ופוחתים. הרשה לי להסביר לך מדוע.

 

כל קשר בין אנשים מבוסס על מכנה משותף כלשהו, לעיתים בדמיון בין השניים ולעיתים דווקא בהשלמה שכל אחד משלים את חבירו. אולם, בכל קשר יש גם אתגרים, דברים שאינם מתאימים, קשיים ומבוכות. קשר חייב להיות מבוסס על ההבנה כי הקשיים נסבלים בגלל היתרונות, אחרת הקשר הופך להיות בלתי נסבל, משום שההבדלים הקטנים תמיד יהיו רבים מן המכנה המשותף הגדול, ותמיד יובילו לריב.

 

מי שמחליט כי אינו יכול להינשא לפני שיראה את החברה שלו מצחצחת שיניים בבוקר, או מטיילת איתו בהודו תקופה ארוכה, מחליט בעצם כי ההתאמה בפרטים חייבת להיות מושלמת וכי הוא צריך לדעת שהוא יכול להתגבר על כל האתגרים וההבדלים. הבעיה היא שאין אתגר בחיים שדומה לשני, ואין יום שאינו מזמן הבדל חדש שצריך להתגבר עליו. ומי שהחליט שהזוגיות תלויה בהתאמה וניסה לפתור את כל הקשיים קודם, כל קושי חדש שיצוץ יהפוך למשבר.

 

די בהיכרות ראשונית שתבחן אם המכנה המשותף גדול דיו, ומאפשר לכפר ולסלוח ואפילו לאהוב את החסרונות, המגרעות והאתגרים. כל נסיון אחר רק גורע. כשהצעתי לאישתי נישואין לאחר כשבועיים היכרות היא התפלאה ושאלה למה חיכיתי? ידענו שדי בכך כדי שנוכל לצלוח קשיים שיצוצו ולא ביקשנו להיערך להם. ואכן, בכל יום היא מגלה בי חסרונות חדשים, ולעיתים אפילו מעצבנים, וככל שהחיים מתקדמים האתגרים שלנו גדלים ודורשים בירור מעמיק. אולם אין זה משנה, כי נישאנו מתוך הכרה שחיי הנישואין שלנו לא תלויים בחסרונות שלי שיתגלו. והיא כמובן נותרה מושלמת כשהייתה אז. מקווה שגם אתה תזכה לכך.


הרב שלמה וילק


תגובות גולשים

(*)שדות חובה