דף הבית>שמיניסטים > שאלות ותשובות>שנת שירות שניה לאחר מדרשה
shministim_shut - item.php
img

שנת שירות שניה לאחר מדרשה

נושא: הדרכה


שאלה:

שלום הרב , אשמח אם תוכל לענות לשאלתי למרות שאינה קשורה למדור הישיבה שלכם.. אני אחרי שנת שירות אחת,וכרגע בשנה זו לומדת במדרשה בדרום, והתלבטות קשה אוחזת אותי בנוגע לשנת שירות שניה. איני יודעת במה לבחור..ולבסוף יודעת שאחליט בעצמי אך אשמח לשמוע את דעתך בנושא. ישנם רבים האומרים לי שאין צורך ושזהו בזבוז זמן כי עשיתי גם מדרשה וגם שנת שירות, וצריך "להתחיל את החיים" (בכוונה זה במרכאות)..וללכת ללמוד מקצוע. והתירוץ המתקבל הוא שכל חיינו הם בעצם מעין שירות לאומי למדינה בעשיה שלנו בעבודה שלנו ובחינוך ילדנו.. ודעות אלו מבלבלות אותי..כי יש בי רצון לתרום עוד שנה,מעבר לתרומה שאתרום כל חיי עד יום מותי. אך יודעת שהם אולי גם צודקים.. ואיני יודעת אם עליי לעשות עוד שנת שירות,או לאחר המדרשה כבר להתחיל ללמוד מקצוע..אולי הרב תוכל לתת לי עצה איך לקבל החלטה בנושא?
שירה

תשובה:

שלום שירה,

 

שאלה קשה שכולנו מתלבטים בה, גם ילדי כמובן.

 

נדמה לי שאין תשובה ברורה לשאלה, אולם אפרוס בפנייך כיווני חשיבה וכמו שאמרת, תחליטי את.

 

אכן, כל חיינו הם שירות לאומי, אבל אני מניח ששנת השירות הראשונה הייתה משמעותית ולכן את רוצה להתנדב שוב. יש הבדל גדול בין השנה הזו לכל מה שתעשי בעתיד, הן מבחינת הפניות הנפשית והאנרגיות, והן מבחינת התרומה. בפעמים הבאות תקבלי שכר, ויהיו לך מחויבויות רבות יותר, כך שלעולם לא תחווי את החוויה המיוחדת הזו, וגם את תקבלי הרבה יותר ממנה. כמובן שתשקלי היטב את התפקיד שיציעו לך, כי חבל מאוד שהוא לא יהיה משמעותי דיו, ותתאכזבי ותרגישי שבזבזת שנה.

 

דבר חשוב נוסף. אני מציע שלא תקראי למה שתעשי בחיים 'מקצוע'. בקשי לך חיים של שליחות בכל מקרה, לא דבר להתפרנס ממנו. הפרנסה תבוא לו תעשי את מה שאת רוצה בו ומוכשרת בו. מה את רוצה לעשות (לא צריכה לענות לי, אלא לעצמך) בחיים? משפחה וילדים ומימוש עצמי גם בתחומים אחרים, לא משפחה וילדים וגם עבודה כלשהי כדי לפרנס. מימוש עצמי אינה מילה גסה, זו הדרך של הקב"ה לכוון אותנו למשימות שלנו. וזכית לחיות בדורות שנשים יכולות להיות שותפות מלאות בחברה (וללמוד במדרשה!), ובמדינה הנותנת אפשרויות לגדל משפחה ולהתקדם בתחומים נוספים, לו רק תרצי.

 

ועוד דבר. תוחלת החיים עולה, ויהיו לך מספיק שנים ללמוד ולעבוד ולהתקדם, אין צורך למהר. עוד שנה של תרומה מיוחדת תהיה רק מקור לעצמה ובגרות. אפשר ללמוד ולהתקדם גם אחרי הנישואין, כך ששום דבר לא צריך לעכב אותך, והקב"ה דואג שיהיה בסדר, רק צריך את מידת הבטחון.

 

לבסוף, נדמה לי שכדאי שתתיעצי בעיקר עם מישהי/ו שמכיר אותך טוב ואת סומכת על שיקול דעתה / דעתו, ואין לו / לה אינטרס אישי מידי.

 

כל טוב ובהצלחה,

 

שלמה וילק


הרב שלמה וילק


תגובות גולשים

(*)שדות חובה